Czy współczesna winda może zaliczyć twarde lądowanie? – Windy24
Home / Aktualności / Czy współczesna winda może zaliczyć twarde lądowanie?

Czy współczesna winda może zaliczyć twarde lądowanie?

Ludzie nadal boją się wind. Nieistotne, że dźwigi, nie tylko osobowe, ale także przemysłowe, są z nami przeszło, przeszło sto lat i zapowiada się przed nimi obiecująca przyszłość. Przyszłość ta, w pięknych szklanych fortecach zwanymi wieżowcami i drapaczami chmur, w której będą mogły jeździć nie tylko w ruchu góra-dół, ale także w poprzek i na boki. Czy taka winda w 2018 roku może tak po prostu spaść i zabić wszystkich pasażerów?

Winda może spaść, ale…

Winda, owszem, może spaść, ale nie są to spektakularne wypadki, o których opowiadają różni ludzie i o których traktują firmy sensacyjne oraz katastroficzne. Taka sytuacja spadania dotyczy bardzo krótkiego odcinka. Winą może być hamulec, którym nikt się nie zajął, a także ciężkość, przeciążenie windy. W momencie jakiegokolwiek wypadku losowego, uruchamiane są systemy bezpieczeństwa – chwytacze. Chwytacze są dodatkowym hamulcem, który uruchamia się w momencie właśnie nieprawidłowego działania windy. Nawet gdy obetniemy wszystkie liny, trzymające windę, kabina nie spadnie, bo zaraz zatrzyma się, dzięki zabezpieczeniu. Układ, który „opiekuje się” tymi chwytakami, jest osobnym układem – dlatego możemy czuć się bezpieczni w windach. Ewentualne problemy nie są tak przerażające, jak przedstawiają nam to różne media.

Od kiedy możemy się czuć bezpieczni?

System dodatkowych chwytaków nie jest nowością. Już przed XX wiekiem, dokładnie w 1854 roku, Elish Graves Otis wpadł na pomysł stworzenia całkowicie bezpiecznej windy. Jeżeli udało mu się to osiągnąć w tamtych latach, to teraz możemy być pewni, że współczesne windy nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Mechanizm w końcu jest coraz częściej usprawniany, by windy przebywały niesamowite odległości i wytrzymywały większe ciężary. Jeżeli więc kiedykolwiek będzie nam się wydawać, że dźwig osobowy, w którym akurat jesteśmy, zaczyna spadać, może to być psikus tylko i wyłącznie naszej podświadomości. Większym problemem, niż właśnie spadanie wind, jest zatrzaśnięcie się w nim – a doświadczenie typowo klaustrofobiczne wcale nie są przyjemne.

https://www.liftplus.pl/

About Redakcja