Lizbona – miasto czterech publicznych wind – Windy24
Home / Ciekawostki / Lizbona – miasto czterech publicznych wind

Lizbona – miasto czterech publicznych wind

Z czym kojarzy nam się Lizbona? Ze słońcem i pięknymi uliczkami, miłośnikom piłki nożnej – zapewne z dwoma stołecznymi klubami: Benfiką i Sportingiem. Mało kto jednak kojarzy Lizbonę z windami. Owszem, Elevador de Santa Justa to jedna z najciekawszych atrakcji miasta. Ale Lizbona to miasto nie jednej windy publicznej, lecz czterech.

Elevador da Bica

Ta osobliwa winda-tramwaj łączy ze sobą Calçada do Combro/Rua do Loreto i Rua de S. Paulo. Obsługiwana jest przez Carris – operatora lizbońskich autobusów, tramwajów i kolejek linowych. Górny przystanek Elevador da Bica znajduje się najbardziej rozrywkowej dzielnicy miasta – Bairro Alto, pełnej różnego rodzaju lokali i klubów, które tętnią życiem zwłaszcza w porach wieczornych.

Winda została otwarta pod koniec dziewiętnastego wieku i z początku była zasilana systemem wodnym (dopiero od 1914 była napędzana elektrycznością).

Elevador da Gloria

Kolejna, druga z trzech w tym zestawieniu, winda-tramwaj w Lizbonie. Za jej pomocą możemy dostać się na jeden z najpiękniejszych lizbońskich punktów widokowych, z których w pełnej okazałości możemy ujrzeć zamek św. Jerzego oraz najstarszą część miasta. Podobnie jak wspomniana wcześniej Bica, Gloria w swoich początkach (koniec XIX wieku) napędzana była systemem wodnym.

Elevador do Lavra

Najstarsza spośród wind prezentowanych w naszym zestawieniu. Do publicznego transportu oddano ją w 1884 roku i tak jak poprzedniczki w niniejszym wpisie zasilana była na początku systemem wodnym. Długość przejazdu Elevador do Lavra wynosi prawie 190 metrów, przy średnim nachyleniu wynoszącym ponad 23 procent.

Elevador de Santa Justa

Najsłynniejsza winda w Portugalii i jedna z najsłynniejszych wind w Europie. Jeśli wierzyć miejskim legendom, jej projektant Raoul Mesnier de Ponsard miał być uczniem słynnego Gustawa Eiffle’a, projektanta słynnej paryskiej wieży. Jednocześnie winda świętej Justyny jest najmłodszą pozycją z naszego zestawienia, jako że do użytku oddano ją w 1902 roku. Jako jedyna z listy również nie jest widną-tramwajem i porusza się w pionie.

Elevador de Santa Justa łączy dolną część miasta z górną. Wykonana została niemal w całości z żelaza i mierzy blisko 45 metrów. Cztery pionowe kolumny stanowiące główną konstrukcję mogą pomieścić 24 osoby. Z ostatniego poziomu windy rozciąga się niesamowita panorama miasta.

About Redakcja