Myślisz, że o wiesz dużo o windach? Poznaj 5 ciekawostek, które zmienią Twoje myślenie o tych urządzeniach – Windy24
Home / Aktualności / Myślisz, że o wiesz dużo o windach? Poznaj 5 ciekawostek, które zmienią Twoje myślenie o tych urządzeniach

Myślisz, że o wiesz dużo o windach? Poznaj 5 ciekawostek, które zmienią Twoje myślenie o tych urządzeniach

Najczęściej kojarzą nam się z pionowymi podróżami między kondygnacjami budynków, które to podróże oszczędzają znacząco nasz czas i siły (kto miałby na tyle werwy, by codziennie wspinać się na dziesiąte piętro wieżowca?). Ale windy to coś więcej i w tym wpisie spróbujemy Wam to uświadomić. Zapraszamy!

1. Pierwsze windy? Niewiele młodsze od Chrystusa!

Zdziwieni? Nie dowierzacie? Cóż, musicie wiedzieć, że już za panowania cesarza Nerona rzymskie Koloseum posiadało około dwudziestu prowizorycznych wind. Były to platformy do transportu na arenę gladiatorów i zwierząt. Posiadały odpowiednie olinowanie i poruszane były siłą mięśni zwierząt, a czasem nawet ludzi.

2. Winda do przejażdżek w szabat

Niektóre odmiany Judaizmu postrzegają korzystanie z wind jako pracę fizyczną, która to zgodnie z religią Żydów jest bezwzględnie zabroniona w szabat. Dlatego też sprytni i przedsiębiorczy Izraelczycy zaprojektowali sobie specjalne windy szabatowe. Na czym polega ich praca i użytkowanie? Winda szabatowa jest zaprogramowana tak, by zatrzymywała się automatycznie na każdym piętrze (niektóre warianty wind zatrzymują się co dwa piętra). Gdzie można zetknąć się z taką windą? Przede wszystkim w krajach, gdzie mieszkają duże skupiska Żydów, zwłaszcza tych ortodoksyjnych.

3. Pierwsza „nowoczesna” winda powstała dopiero w XIX wieku

Mówiąc „nowoczesna”, mamy tutaj na myśli taką windę, której obsługa nie wymagała siły mięśni ludzi bądź zwierząt. W XIX wieku powstała bowiem winda, która poruszała się dzięki zastosowaniu technologii parowej. Był to niezwykle przełomowy wynalazek i milowy krok w rozwoju technologii wind. Winda napędzana parą świetnie sprawdzała się jako winda towarowa. Przy jej pomocy na przykład transportowano na powierzchnię złoża kopalniane, takie jak chociażby węgiel.

4. Slumsy na wysokich piętrach wieżowców

Tak mogłaby wyglądać współczesna rzeczywistość mieszkaniowa, gdyby windy nie zostały wynalezione. Ich brak z całą pewnością przekładałby się na ceny mieszkań, podnosząc ceny za te na parterze i niskich piętrach i obniżając za mieszkania na wyższych kondygnacjach. Innymi słowy istnieje duże prawdopodobieństwo, że im wyższe piętro wieżowca mieszkalnego, tym większa mieszkałaby na nim biedota. Na szczęście istnienie wind odesłało w niebyt podobny scenariusz.

5. Pierwsza winda pasażerska została zainstalowana w 1857 roku

A trochę ponad dwie dekady później wyposażono ją w silnik elektryczny (patent Wernera von Siemensa).

współpraca: windy-towarowe.pl

About Redakcja