Najczęstsze przyczyny wypadków związanych z użytkowaniem i konserwacją wind – Windy24
Home / Ciekawostki / Najczęstsze przyczyny wypadków związanych z użytkowaniem i konserwacją wind

Najczęstsze przyczyny wypadków związanych z użytkowaniem i konserwacją wind

Windy to urządzenia, które wywołują u wielu ogrom strachu. Są źródłem takich fobii jak klaustrofobia (lęk przed zamkniętymi, ciasnymi pomieszczeniami) czy wilimusofobia (lęk przed muzyką odtwarzaną w windach). Wind boimy się też ze względu na ryzyko wypadków, które – jak pokazuje praktyka – jest nieporównywalnie mniejsze niż nasz strach. Wypadki jednak się zdarzają i ten wpis poświęcimy na wskazanie najczęstszych ich przyczyn.

Wypadki przy konserwacji

To wypadki związane z windami mające miejsce bodaj najczęściej. W latach 2010-2016 w Polsce na dziesięć wypadków (ze skutkiem śmiertelnym) dotyczących dźwigów pięcioma ofiarami byli konserwatorzy. Dwa spośród nich miały związek z przeciwwagą (uderzenie konserwatora przeciwwagą oraz rozłączenie obciążników i układu linowego, a w konsekwencji upadek elementów kabiny na poszkodowanego).

Wpadnięcie do szybu

Tego typu wypadki zdarzają się przede wszystkim w sytuacjach, gdy za otwartymi drzwiami przystankowymi nie ma kabiny dźwigu. Inną przyczyną mogą być niewłaściwie wykonane elementy dźwigu lub jego montaż.

Potknięcie się podczas wsiadania

Wydawać by się mogło, że wsiadanie do wind do czynność tak prosta, że niemożliwe jest zrobienie sobie przy tym krzywdy. Nic bardziej mylnego. Wypadki podczas wsiadania zdarzają się nadzwyczaj często, przede wszystkim w sytuacjach, gdy kabina zatrzyma się powyżej lub poniżej poziomu, na którym znajduje się przystanek. Taki stan rzeczy potęguje ryzyko upadków podczas wchodzenia do windy.

Wypadki z udziałem psów

Wynikają zazwyczaj z nieuwagi pasażera windy i najczęściej skutkują tym, że w chwili startu windy zwierzę będące na smyczy pozostaje na przystanku, kiedy pasażer jest w windzie, lub w windzie, kiedy pasażer wysiadł z przystanku.

Wandalizm

Niszczenie windy na skutek wandalizmu może znacząco przekładać na jej późniejszą eksploatację, choć jak wskazują statystyki w Polsce zjawisko wandalizmu w windach uległo w ostatnich latach znaczącej redukcji, co z pewnością jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

About Redakcja