Najsłynniejsze windy świata: The Gateway Arch w Stanach Zjednoczonych – Windy24
Home / Aktualności / Najsłynniejsze windy świata: The Gateway Arch w Stanach Zjednoczonych

Najsłynniejsze windy świata: The Gateway Arch w Stanach Zjednoczonych

Dotychczas w naszym cyklu o najsłynniejszych windach świata mówiliśmy o urządzeniach, które prócz swojej estetycznej atrakcyjności posiadały walory użytkowe. Dziś z kolei chcemy przedstawić Wam windę, która sama w sobie jest sztuką dla sztuki. Co absolutnie nie jest zarzutem, bo Gateway Arch w Stanach Zjednoczonych to absolutne cudo, wprost idealne połączenie minimalizmu z monumentalnością.

Gdybyśmy byli drobiazgowi, musielibyśmy wspomnieć (co zresztą robimy), że Gateway Arch to w pierwszej kolejności budowla w kształcie łuku, architektoniczne cudeńko, a dopiero potem winda (windy-towarowe.pl). Znajdujący się w Saint Louis obiekt można bowiem zwiedzać od środka za pomocą jednej z ośmiu kapsuł, w których mieści się maksymalnie pięć osób. Wjazd na szczyt „Łuku Wjazdowego” trwa około czterech minut, za to panorama, jaką macie szansę tam obejrzeć, zostanie w Waszych głowach już do końca życia.

192-metrowy łuk powstał w latach 1963-65 i kosztował blisko 15 milionów dolarów, co na tamte czasy było sumą wręcz szaloną. Projektantem Gateway Arch był Amerykanin fińskiego pochodzenia, architekt nazwiskiem Eero Saarinen, z kolei konstruktorem był niejaki Hannskarl Bandel. Co ciekawe Saarinen wygrał konkurs na projekt pomnika, ale niestety zmarł niedługo później i nie dożył ukończenia budowli.

O Gateway Arch często mówi się jako o „Pomniku Zdobywców Dzikiego Zachodu”, ponieważ był zaprojektowany i wybudowany z intencją upamiętnienia Saint Louis jako miejsca, od którego zaczęła się ekspansja osadników na zachód. Łukowaty kształt pomnika budzi skojarzenia z tęczą, co jednocześnie uruchamia symbolikę nadziei i pojednania między człowiekiem i opatrznością, w tym przypadku związaną z kolonizacją olbrzymich terenów dzisiejszego zachodu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Warto nadmienić, że do skonstruowania stalowego łuku użyto matematycznego wzoru na tzw. krzywą łańcuchową. Konstrukcją nośną Gateway Arch stanowią ściany, co jest o tyle innowacyjne, że zwykle funkcję tę pełnią instalowane wewnątrz szkielety. „Łuk wjazdowy” z Saint Louis wewnątrz jest pusty, dzięki czemu możliwe było zainstalowanie aż ośmiu wind w kształcie kapsuł, a budowla prócz tego, że robi wrażenie z zewnątrz, robi to również w środku, dzięki umieszczonemu na szczycie tarasowi widokowemu. Stamtąd roztacza się cudowny widok na miasto i znajdującą się nieopodal „Łuku wjazdowego” rzekę Missisipi. Ciekawą informacją jest również ta, iż Gateway Arch jest na chwilę obecną drugim pod względem wysokości budynkiem w stanie Missouri ze 192 metrami wysokości (na pierwszym miejscu jest One Kansas City Place w Kansas City, mierzący 193 metry).

About Redakcja