Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości? – Windy24
Home / Aktualności / Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca?

Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co chcę Ci pokazać.

Całkiem niedawno miałem okazję obejrzeć telewizyjny reportaż o kilku (szalonych, moim zdaniem) turystach, którzy postanowili wybrać się w podróż po Korei Północnej. Bardzo szybko przekonali się, że zwiedzanie „zagrody” Kim Dzong Una to jedna wielka gra pozorów. Gra z określonymi regułami, których nieprzestrzeganie niesie ze sobą (realne i nieprzyjemne) konsekwencje.

Czemu o tym wspominam? Cóż, może to dziwne, ale połączyłem skojarzeniowo wycieczkę po Korei Północnej z… wirtualnymi spacerami. Dlaczego? Otóż i tu, i tu zwiedzanie ma charakter liniowy, z góry nakreślony przed podmiot projektujący trasę wycieczki. Turyści we wspomnianym reportażu mogli poruszać się jedynie po przestrzeni, którą wyznaczał im lokalny przewodnik. Wykraczanie poza nią stanowiło zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla samego przewodnika, będącego pod stałą kontrolą reżimu koreańskiego dyktatora. Na płaszczyźnie wirtualnych spacerów takich zagrożeń oczywiście nie ma, niemniej jednak jako wirtualny „turysta” masz możliwość „zwiedzania” tylko tych miejsc, które zwiedzić Ci pozwolono.

Nie zachęcę Cię do odwiedzenia miasta, jeśli pokażę Ci jego „ciemną stronę”.

Więcej na inwentaryzacja3d.pl

Ma to sens, zwłaszcza jeśli celem tworzenia wirtualnych spacerów jest promowanie danego miejsca. Promowanie, które docelowo ma przyciągać turystów. Aczkolwiek jak byśmy tego nie oceniali, jest to niewątpliwie pewien rodzaj (celowego lub nie) zakłamywania rzeczywistości. Coś na zasadzie zamiatania brudu pod dywan. Improwizowanie bogatej i szczęśliwej z życia Korei.

Po co masz wychodzić z domu, skoro możesz zwiedzać przed monitorem komputera?

Równie dobrze można zapytać, po co Ci obiad, skoro możesz pobrać go z sieci w formacie .jpg? Wirtualne spacery to sympatyczny, a często i bardzo przydatny… ale wciąż tzw. „bajer”. Toteż odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wydaje się oczywista.

Wirtualne wycieczki może i są alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania, ale alternatywą dość marną. Bo zwiedzanie wiąże się nie tylko z aspektem wizualnym. Zwiedzanie to również szereg emocji związanych z samą obecnością w danym miejscu. Emocji, których nie wygenerują panoramiczne zdjęcia.

About Redakcja

Leave a Reply